Projeler


 YUMURTA KABUKLARININ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TASARIMA DÖNÜŞÜMÜ: 
"Balance" mumluk - 2023

FİKİR

Yumurta kabuklarının sürdürülebilir bir tasarıma dönüşümü: “BALANCE” Mumluk

Her yıl ortaya çıkan yumurta kabuk atığının, okyanuslardaki plastik atık miktarıyla eşdeğer olduğunu biliyor muydunuz? Bu bilgiden ilhamla, yumurta kabuklarını bir tasarım elementi olarak nasıl kullanabileceğimi düşünmeye başladım.

Amacımı, geri dönüştürülmüş atık malzemelerden işlevsel ve aynı zamanda estetik objeler tasarlayarak sürdürülebilir bir yaşam tarzını teşvik etmek olarak tanımlayabilirim. Böylece ekolojik ayak izimizi azaltma yönünde hem tasarımcı hem de tüketici olarak yapıcı adımlar atabiliriz. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

SAKIP SABANCI MÜZE MAĞAZASI (2021&2023)

Lindy'lerin hep bir sanat müzesinde olması hayalim vardı ve bu yol birden açılıverdi. Demlik, mumluk ve fincan çeşitlerine Emirgan'da yer alan Sabancı Müzesi'nin mağazasından ulaşabilirsiniz. 

 

 

SEN SEÇ SERİSİ (Kasım 2020)

Tek form. Üç farklı kullanım şekli.

Hayat birçok olasılıkla dolu; fakat bazen bir tanesinde takılıp kalıyoruz; tüm enerjimizi onu yürümeye adıyoruz. Oysa küçücük bir cesaret bulsak içten içe denemek istediğimiz yeni yollar da var. Seçme şansımızın olduğu; fakat hep ertelediğimiz yollar...

“Sen Seç” Serisi'nin artık ertelemeden yeni yolunu denemek isteyenlere cesaret vermesi dileğiyle...

Tek form. Üç farklı kullanım şekli.

Kahve fincanı olarak mı kullanmak istersin yoksa çerezlik olarak mı? Ya da ters çevirip mumluk mu yapmak isterin? Seçimi size bırakıyorum:) Aynı objeyi üç farklı şekilde kullanabilirsiniz. 

Seride kulp tasarımı farklı iki alternatif var:

  • "I Want You", yuvarlak formlu kulbu ile romantik ruhlulara sesleniyor. Rengi de mutluluğun ve canlılığın simgesi sıcak renk grubu kiremit tonlarından geliyor. İncelemek için tıklayınız.
  • "Blue Skies", geometrik formlu kulbu ve mavi-yeşil tonları ile huzur ve sakinlik arayanlara sesleniyor. İncelemek için tıklayınız.

Covid Serisi (Mart-Mayıs 2020)

19 Mart 2020, evde izole 3. günümdü. Lindyhop’tan arkadaş grubumla mesajlaşıyorduk; evde nasıl vakit geçecek derken Fırat, “Bir covid serisi mi yapsan” diye bir mesaj atıverdi. Aklıma ilk gelen, evdeki her izole günüm için yepyeni bir obje yapmak oldu. Ruhen ve bedenen bu zorlu dönemi üreterek geçirecektim.

Evdeki 4. günümde 4 numaralı Lindy ile bu serüvene başladım. Her akşam yeni bir obje tasarlıyor, ertesi gün fotoğraflarını çekiyor, instagram’dan story olarak paylaşıyordum....

Devamı için tıklayınız.

 

atelier 13 Öğrenci Sergisi ( Haziran 2018 )

Hükmen Mağlup

Oyunu dışarıdan yöneten eller ve içeride kendini heba eden oyuncular. 

İstanbul Seramik Günleri  (18 Mayıs - 8 Haziran 2017)

İlk sergi, ilk heyecan... atelier 13 olarak yer aldığımız İstanbul Seramik Günleri'nde "7 Çan" çalışmam sergilendi. Konsepti oluşturmamda en büyük destek ve yönlendirme değerli hocam Aslı Aydemir'den geldi.

“Çanlar” Anadolu’da tarihi geçmişe sahip, farklı amaçlarla kullanılan bir iletişim aracı olarak, içerisinde birçok hikaye barındırmasıyla ilgimi çekti. Farklı formlardaki versiyonlarını seramik ve porselen ile yorumladım.

Çanların ana formu, kalıp ve elle şekillendirme ile oluşturuldu. En sevdiğim doku olan eskitme görünümünü yakalayabilmek için angobe ve çeşitli oksitler birlikte kullanıldı. Çanların içerisindeki tokmaklar ise porselenden süt beyazı olarak yapılarak ana formun dokusuyla arasındaki tezatlığın altı çizildi.

Yüksek derecede fırınlanan çanlar görmeye alışkın olduğumuz şekilde zincirlerle asıldı. Sayı belirlemek gerektiğinde ise hiç tereddüt etmedim. "7" uğurlu rakamlarımdan birisidir. 

istanbul seramik günleri lindy ceramics